forum Hostem letošního Young Academy Fora byl Jára Moravec, režisér působící na mezinárodní scéně. Na jakých postupech staví svou režijní praxi a jaké návyky a názory jsou pro jeho tvůrčí metodu zásadní?

workshop Director's workshop poskytuje příležitosti mladým tvůrcům, kteří procházejí procesem vzniku filmu od samého počátku a za podpory mentorů pracují pro zavedený brand: Jak hodnotí průběh? Co očekávali a jak vše dopadlo? Podívej se na talk letošního finále Director´s workshopu v Plzni.

workshop Ztracený čas. Vítězný film Young Academy 2022 režiséra Ondřeje Erbana poukazuje na enormní trávení času u počítačů a mobilních zařízení. „Poprvé v životě jsem napsal a natočil věc, která není apriori vážná a dramatická, ale je vyprávěná s nadsázkou (a snad) i špetkou humoru.”

workshop Dezinformace. Režisér Adam Martinec ve svém vítězném filmu Young Academy 2022 upozorňuje na to, že lidé mohou pod vlivem samoty, tlaku sociálních sítí a strachu podlehnout dezinformacím. „Vliv fake news na vztahy v rámci rodiny nebo jiných blízkých vztahů se bohužel zatím příliš nekomentuje.”

workshop Young Academy ve spolupráci s T-Mobile zveřejňuje vítězné krátké filmy na téma digitálního wellbeingu | 20. září 2022

vítězové Vítěze Directors Workshopu 2022 Adama Martince a Ondřeje Erbana čeká už za pár týdnů natáčení s producenty Pavlem Pickem z Armada Films a Petrem Oplatkou z Creative Embassy. Gratulujeme!

forum První ročník Young Academy Fora je za námi. Třídenní program společně připravila Young Academy ve spolupráci s Pragueshorts Film Festivalem. Přednášky, projekce a prezentace probíhaly v pražských kinech Bio Oko a Světozor, ve vršovickém Kině Pilotů v Kině 35.

about young academy

Reklama je rostoucí průmysl a příležitost pro mladé tvůrce. Ale taky svět nablýskaného spěchu, kolektivní samoty a občas také maskované nudy. Zastavte se na okamžik a zeptejte se svých nápadů, v jakém prostředí žijí. Nesvědčilo by jim více času? Nepotřebují více trpělivosti? Nechtěly by slyšet zpětnou vazbu od zkušenějších kolegů? A nechtějí si popovídat s nápady vašich přátel? Young Academy je ideas lounge, ve kterém se váš tvůrčí proces bude cítit jako doma.

Tvořit znamená hledat. Proč ale hledat sám? V Young Academy nehledáme osvědčené ani nejlepší recepty. Spíše se snažíme propojovat všechny, kteří v audiovizuálním řemesle nevaří z vody a k reklamě přistupují s láskou, zvědavostí a upřímností. Základem našich akcí je otevřený dialog mezi zavedenou a nastupující generací tvůrců. Ve spolupráci s inovativními brandy připravujeme Directors Workshop, na kterém dostávají mladí režiséři a režisérky příležitost vyzkoušet si práci pro zavedenou značku a vytvořením smysluplného příběhu přispět k řešení existujícího problému. Společně s Pragueshorts Film Festivalem připravujeme Young Academy Forum, na kterém místní a zahraniční hosté nabízí ochutnávku svého přístupu k oboru.

Young Academy je startup projektem Asociace producentů v audiovizi (APA), která se dlouhodobě zabývá kultivací pracovního prostředí ve filmovém a reklamním průmyslu. Young Academy navazuje na soutěž Young Directors s cílem propojovat co nejširší okruh lidí se zájmem o audiovizi v reklamě.

forum 2022

forum 2022
přednášky, projekce, prezentace

První ročník inspiračního Young Academy Forum připravila Young Academy spolu s Pragueshorts Film Festivalem. V rámci Fora proběhla série přednášek a prezentací věnovaných celému spektru přístupů v oblasti vývoje a výroby krátkometrážního audiovizuálního díla, ať již na poli filmu, televize či komerční tvorby.

V rámci programu ve čtyřech pražských kinech (Bio Oko, Kino Světozor, Kino Pilotů, Kino 35) se představili tito hosté:

Jára Moravec
Jason Felstead
Total Refusal (Robin Klengel a Leonhard Müllner)
Jan Malíř
Petra Vaněk Svarinská
Vica Kerekes
Ladislav Krapek
Jan P. Muchow
Timothée Hochet

Dlouhodobým cílem Fora je zprostředkovat nejmladší generaci tvůrců nové podněty pro kreativní a řemeslné pojetí audiovizuální tvorby a představit inovativní přístupy k filmovému médiu v různorodých podmínkách a užitích. Projekt zároveň poskytuje prostor pro setkání a networking komunitě tvůrců, které pojí zájem o krátký formát a představit veřejnosti výběr výrazných krátkých snímků.

Young Academy Forum 2022 se uskutečnilo za podpory Asociace producentů v audiovizi, Státního fondu kinematografie a společnosti T-Mobile.

forum

forum

1/5

forum

1/3

forum

forum

1/4

forum

1/2

forum

1/5

workshop 2022
nejlepší přítel režiséra

workshop 2022

Objevuje neznámé talenty nastupující generace režisérů a umožňuje jim to nejcennější: točit.

Young Academy podporuje mladé talenty v hledání vlastního přístupu k vyprávění příběhů. Ve světě reklamního byznysu musí úspěšný tvůrce odolávat nejrůznějším vlivům, a přitom si udržet svou jedinečnou vizi. Directors Workshop je místem, kam můžeš přinést své nápady a nechat je růst. Je to prostor pro zvědavost, pochybnosti, pokusy a omyly. Protože v tvůrčím procesu neexistují ani chyby, ani úplně správná řešení.

Directors Workshop je určen pro režisérky a režiséry do 35 let, kteří si chtějí vyzkoušet práci pro zavedený brand a vyprávěním smysluplného příběhu přispět k řešení existujícího problému. Každý ročník definuje jeden silný partner – značka, která do workshopu přináší kontext a téma. Formátem letošního ročníku je branded content v maximální délce dvou minut.

Výběr účastníků workshopu probíhá na základě přihlášených reels v libovolném žánru těchto forem: videoklip, reklama, branded content, krátký film. Vybraní účastníci projdou praktickými částmi workshopu: brief day s partnerem workshopu, skupinovou prací na treatmentu, individuálními konzultacemi s mentory a open pitch prezentací výsledné práce. Až tři nejzajímavější nápady postoupí k realizaci v profesionálním zázemí etablovaných produkčních společností.

Directors Workshop je místem otevřené diskuse a komunikace, kde upřímný zájem o názory druhých přináší inspiraci ke kvalitní tvorbě. Cílem partnerské spolupráce v reklamě je, aby klient odcházel s tím, že mu tvůrce rozumí, a tvůrce s tím, že ho klient inspiroval.

Přihlášky do 28. února
Vyhlášení kandidátů: 7. března

Všichni přihlášení uchazeči získají neomezený přístup na Young Academy Forum, které Young Academy připravuje ve spolupráci s Pragueshorts Film Festivalem. Program tohoto industry týdne je postavený na inspirativních mezioborových setkání, masterclasses a diskuzích.

Digitální optimismus
Jak digitalizace mění člověka?
Benefity a odpovědnost

téma workshopu 2022

Pokrok a inovace vždy vyvolával širokou veřejnou debatu. Pro někoho je technologický vývoj symbolem neutuchajícího pohybu společnosti kupředu, jiné zas vybízí k ostražitosti. I když se může na první pohled zdát, že jde o dva oddělené světy, emoce a technologie jdou ruku v ruce. Stejně jako svět v 19. století zásadně proměnilo zavedení elektřiny a rozvoj železnice, na začátku 21. století jsme svědky ještě hlubší změny.

Díky internetu je propojený takřka celý svět a čím dál víc našich aktivit se děje ve virtuálním prostoru. Množství sdíleného obsahu a běžných úkonů vyžadujících internetové připojení se rok od roku zvyšuje a spolu s tím rostou i požadavky na kvalitu a rychlost připojení. Pokrytí vysokorychlostní sítí je pro udržení vývoje klíčové. Naše společnost je ale různorodá. Někomu rychlý rozvoj komunikačních technologií vyhovuje a na síti se cítí jako ryba ve vodě, jiní se na pokrok dívají skepticky a s obavami, zda se nás stroje nechystají nahradit a jestli si dokážeme ještě vyznat lásku z očí do očí tak jako dřív.

Ať už je náš postoj jakýkoliv, život bez internetu a chytrých zařízení si už lze jen těžko představit. Digitalizace má bezpočet rozměrů. Jaké výhody a výzvy společnosti přináší digitální identita, distanční vzdělávání, podnikání a kultura online, rozšířená realita, digitalizace veřejných služeb, internet věcí nebo vzdálený přístup ke strojům? A co to všechno znamená pro životní příběh jednotlivého člověka?

open call

Hledáme mladé režiséry a režisérky, kteří mají chuť toto téma zpracovat do podoby branded content, který se skrze komunikační kanály partnera (T-Mobile) stane součástí veřejné diskuse. Oslovilo tě téma workshopu? Je ti méně než 35 let? Přihlas se na Directors Workshop 2022 a můžeš se propracovat až k natočení vlastního spotu.

mentoři 2022

absolventi 2022

ondřej erban

bart klimsza

david payne

david semler

insar shaken

petr vlček

young and grown

Young Academy vyrostla ze soutěže Young Directors. Během let se měnilo téma, partneři i formát. Ale jedno zůstalo – množství talentovaných tvůrců, kteří se každý rok hlásí.

V roce 2017 začala naše spolupráce s Art Directors Club, jenž do soutěže přinesl námět reklamního spotu a porota se soustředila na režijní přístup. Mezi třemi finalisty se umístil také Pavel Soukup, později známý jako laureát Emmy Awards za seriál #martyisdead.

Od roku 2018 se téma Young Directors obrací k aktuálním společenským problémům. Pro téma „Reklama potřebuje více žen!“ přišel každý režisér se svým vlastním příběhem. Když si Veronika Jelšíková odnášela hlavní cenu, studovala ještě produkci na FAMU. Nyní už pracuje jako režisérka a producentka v mezinárodní společnosti Stink.

V roce 2019 jsme s Nadací Terezy Maxové otevřeli citlivou otázku šancí dětí z dětských domovů na dobrý život. Pět účastníků postoupilo do druhého kola, ve kterém pracovali na animatiku svého spotu. Talentů a nápadů bylo hodně, ale realizovat jsme mohli jen jeden. Vítězem se nakonec stala režisérka Jay Walker.

A pak přišel covid-19. Karantény jsme si krátili hledáním nových cest a partnerů, které stejně jako nás zajímá vzdělávání v reklamě a její kvalita. Tak vznikla Young Academy. Soutěž Young Directors jsme změnili na Directors Workshop, založený na principech partnerské spolupráce mezi brandem a filmem.

workshop 2019
Vstup mladých lidí z dětských domovů
do života a zaměstnání.

workshop 2019

Mnoho mladých dospělých se probíjí životem bez záchranné sítě milující rodiny. Jakým útrapám a výzvám čelí, když opouštějí dětské domovy na prahu dospělosti? V roce 2019 jsme se spojili s Nadací Terezy Maxové, abychom rozproudili debatu o diskriminaci, nedostatku důvěry a osamělosti, které prostupují životy těchto zranitelných členů naší společnosti. Patnáct režisérů dostalo možnost rozpracovat své scénáře na workshopu. K realizaci byl vybrán spot pražské režisérky Jay Walker. V 60vteřinové reklamě sledujeme každodenní zápasy mladé dívky šikanované a přehlížené jejími vrstevníky.

partner
Nadace Terezy Maxové

mentoři
Klára Králíčková
Marek Partyš
Martin Přikryl
Tereza Svěráková
Filip Malásek

finalnistka
Jay Walker

shortlist
Bao-bab
Terézia Halamová
Prokop Jelínek
Jakub Jirásek
Filip Knoll
Adam Kořínek
Amálie Kovářová
Adam Martinec
Jan-Karel Pavlík
Adam Koloman Rybanský
Hannah Saleh
Petr Simon
Jana Smokoňová
Šimon Štefanides

Děkujeme všem za skvělou práci!

reklama od Jay Walker

na place

1/5

finalisté a tereza maxová

1/2

pitch day

1/7

brief day

1/2

workshop 2018
Reklama potřebuje více žen!

workshop 2018

Skleněný strop vrhá stín na jejich profesní dráhu a výplatní páska je výrazně tenčí než u jejich mužských protějšků. Napříč profesemi se ženy potýkají s mnoha překážkami a boj o rovnoprávnou společnost teprve začíná. V roce 2018 nasedli Young Directors na ducha doby a ve spolupráci s Art Directors Clubem řekli jasně: Reklama potřebuje více žen. Workshopu se zúčastnilo devět režisérů a k realizaci byli vybráni tři: Matyáš Fára, Tereza Vejvodová a Veronika Jelšíková. Poslední jmenovaná získala hlavní cenu a její reklama měla premiéru na výročním udílení cen ADC Creative Awards v Praze.

partner
APA

mentoři
Petra Ondřejková
Tomáš Otradovec
Klára Palmer
David Suda
Jitka Bret Srbová
Julie Žáčková

finalisté
Veronika Jelšíková
Matyáš Fára
Tereza Vejvodová

shortlist
Oliver Beaujard
Martina Buchelová
Lucie Gukkertová
Emília Ondriášová
Luboš Rezler
Tereza Vejvodová
Kilián Vrátník

Děkujeme všem za skvělou práci!

reklama od Veroniky Jelšíkové

reklama od Matyáše Fáray

reklama od Terezy Vejvodové

na place Veronika Jelšíková

1/5

na place Matyáš Fára

1/5

na place Tereza Vejvodová

1/6

mentoři

workshop

1/7

workshop 2017
ADC Elixír

workshop 2017

Účastníci prvního ročníku Young Directors byli postaveni před zapeklitou výzvu: propagovat samotný reklamní průmysl formou reklamy na elixír na růst vlasů. Finalisté přinesli tři svérázné pohledy na rozdíl mezi vnitřní a vnější krásou.

partner
ADC

finalisté
Radim Vaňous
Pavel Soukup
Daniel Konopáč

reklama od Radima Vaňouse

reklama od Pavela Soukupa

reklama od Daniela Konopáče

english