novinky

workshop Aktivní imaginace s Jakubem Zlámaným Více o workshopu

workshop II. Aktivní imaginace s Jakubem Zlámaným | 18. května

news Jak může metoda aktivní imaginace podle C.G. Junga pomoci při tvůrčí krizi? Talk s psychologem a psychoterapeutem Jakubem Zlámaným

news Herní prostredí jako umělecké médium? Talk s Total Refusal

news Jak natočit seriál pro Apple TV bez použití kamery? Talk s Timothéem Hochetem

news Velké ambice s malým rozpočtem. Jak se stát režisérem? Talk s Járou Moravcem

news Obejde se dnes herec bez agenta a castingového režiséra? Talk s Petrou Vaněk Svarinskou, Ladislavem Krapkem a Vicou Kerekes

1/3

news Není efekt jako efekt. Talk s Janem Malířem (UPP)

branded content Dezinformace, Adama Martinece

branded content Ztracený čas, Ondřej Erban

o nás

o nás

Reklama je rostoucí průmysl a příležitost pro mladé tvůrce. Ale taky svět nablýskaného spěchu, kolektivní samoty a občas také maskované nudy. Zastavte se na okamžik a zeptejte se svých nápadů, v jakém prostředí žijí. Nesvědčilo by jim více času? Nepotřebují více trpělivosti? Nechtěly by slyšet zpětnou vazbu od zkušenějších kolegů? A nechtějí si popovídat s nápady vašich přátel? Young Academy je ideas lounge, ve kterém se váš tvůrčí proces bude cítit jako doma.

Tvořit znamená hledat. Proč ale hledat sám? V Young Academy nehledáme osvědčené ani nejlepší recepty. Spíše se snažíme propojovat všechny, kteří v audiovizuálním řemesle nevaří z vody a k reklamě přistupují s láskou, zvědavostí a upřímností. Základem našich akcí je otevřený dialog mezi zavedenou a nastupující generací tvůrců. Ve spolupráci s inovativními brandy připravujeme Director's Workshop, na kterém dostávají mladí režiséři a režisérky příležitost vyzkoušet si práci pro zavedenou značku a vytvořením smysluplného příběhu přispět k řešení existujícího problému. Společně s Pragueshorts Film Festivalem připravujeme Young Academy Forum, na kterém místní a zahraniční hosté nabízí ochutnávku svého přístupu k oboru.

Young Academy je startup projektem Asociace producentů v audiovizi (APA), která se dlouhodobě zabývá kultivací pracovního prostředí ve filmovém a reklamním průmyslu. Young Academy navazuje na soutěž Young Directors s cílem propojovat co nejširší okruh lidí se zájmem o audiovizi v reklamě.

watch

jára moravec

režijní metody a výtvarná praxe
6. 4. 2022 bio oko praha

Nastupující generace režisérů svou tvorbu sdílí v prostředí propojeného trhu, kde se pro pracovité tvůrce s talentem a dávkou štěstí může výrazně zkrátit cesta od prvních pokusů k vysněným zakázkám pro přední světové značky. Režiséři dnes musejí dokázat rychle zaujmout, vybudovat si jasně čitelný vizuální rukopis a nepolevit v tvůrčím tempu. V Praze žijící režisér Jára Moravec si během posledních let vybudoval silné portfolio a propracoval se ke spolupráci s produkčními společnostmi Stink Films, Kode Media a Hamlet.tv. Na jakých postupech staví svou režijní praxi a jaké návyky a názory jsou pro jeho tvůrčí metodu zásadní? Těmto tématům se Jára věnoval ve své přednášce spolu s case study jednoho ze svých realizovaných projektů.

timothée hochet

calls: od krátkého filmu k sérii pro apple tv
7. 4. 2022 bio oko praha

Francouzský scenárista a režisér Timotheé Hochet publikoval v roce 2016 na youtubu svůj krátký audio film Calls, ten otevřel cestu k adaptaci jeho námětu pro povídkový seriál francouzské televizní stanice CANAL+ a následně ke vzniku americké verze seriálu pro Apple TV v roce 2021. Společnými jmenovateli všech tří počinů je mysteriózní atmosféra, napětí a práce s časovým paradoxem. Zmínit je potřeba také netradiční a experimentální formát, který Hochet pro svou látku zvolil, a sice převedení rozhlasové hry na obrazovku. Timothée Hochet ve své přednášce představil cestu od původního nápadu vyprávět příběhy prostřednictvím telefonních hovorů k úspěšné spolupráci s Apple TV a jejími dopady na kariéru evropského tvůrce.

petra vaněk svarinská, vica kerekes a ladislav krapek

role agenta a castingového režiséra ve filmu a reklamě
7. 4. 2022 bio oko praha

Jaká je role hereckého agenta a castingového režiséra ve vztahu k hercům v kontextu filmu a reklamy? Jakým způsobem hercům agenti a castingoví režiséři pomáhají v budování kariéry? Proč je profesionální casting nepostradatelný pro práci režisérů a jak může tato spolupráce pomoct těm, kteří jsou na začátku své režijní kariéry? O tom všem společně diskutovali Petra Vaněk Svarinská, zakladatelka a ředitelka jedné z nejvýznamnějších castingových agentur v České republice, herecký agent Ladislav Krapek ze společnosti LaK produkce a slovenská herečka Vica Kerekes.

total refusal:
robin klengel and leonhard müllner

herní prostředí jako umělecké médium
6. 4. 2022 bio oko praha

Rakouský umělecko-filmařský kolektiv Total Refusal využívá ve svých projektech virtuální prostor počítačových her pro tvorbu originálních audiovizuálních esejů. Komentovaná procházka ulicemi New Yorku v dystopické střílečce Tom Clancy’s The Division ve filmu Operation Jane Walk, nebo důkladné zkoumání možnosti dezertovat ve hře Battlefield ve filmu How to Disappear. Jednoduché otázky prozkoumané do krajnosti, absurdní situace, inscenované aby pokoušely limity herních pravidel, či bizarní fotorealistická nápodoba konkrétních míst jsou východisky k esejistickým zamyšlením nad mnoha tématy, jež se zdaleka netýkají pouze podstaty videoher a jejich hráčů.

Od roku 2018 získaly krátké filmy vytvořené pod hlavičkou Total Refusal řadu ocenění a promítaly se na desítkách festivalů po celém světě. Dva z trojice autorů (Robin Klengel a Leonhard Müllner) pohovořili o svém přístupu k hernímu prostředí jako filmovému mediu, specifikách aplikovaných vyprávěcích postupů a možnostech, které jejich tvorbě přináší kreativní spolupráce v tvůrčím kolektivu.

jan malíř

vizuální efekty z pohledu režiséra a producenta
6. 4. 2022 bio oko praha

Kvalitu výsledného vizuálního efektu zásadně ovlivňují kroky, které jeho výrobě předcházejí. Málokdy se však podaří všechny tyto aspekty uhlídat. Je ale důležité o těchto aspektech vědět a uvědomovat si, jak každý z těchto kroků může konkrétně ovlivnit kvalitu výsledného díla.

Příklady ze svojí bohaté praxe představil Jan Malíř - VFX Supervisor a Chief Executive Officer ve společnosti UPP Advertising, která je součástí největšího středoevropského postprodukčního studia UPP (Universal Production Partners). Zkušenosti ve firmě sbíral na různých pozicích od konce 90. let – od 2D a 3D modelování a kompozitingu se propracoval až do role senior supervizora vizuálních efektů (VFX). Ve své pozici má unikátní možnost sledovat a ovlivňovat celý proces implementace VFX do obrazu, což je pro výsledek klíčové – dokonale věrohodný vizuální trik začíná už ve scénáři a při samotném natáčení. Janovou specializací jsou VFX v reklamě – pracoval na velkých mezinárodních kampaních se světovými režiséry a v jeho oddělení v UPP dnes pracuje více než 70 lidí.

listen

Aktivní imaginace s Jakubem Zlámaným

Jak může metoda aktivní imaginace podle C.G. Junga pomoci při tvůrčí krizi? Lze kreativně využít denní snění? Co se děje v dnešní Evropě se stavem lidské duše? Chybí nám spojení s posvátnem? "V rámci našich setkání s hosty a lektory Young Academy si Petra Ondřejková povídala s psychologem a psychoterapeutem Jakubem Zlámaným o 'obyčejných věcech v neobyčejném světě'."

Mgr. Jakub Zlámaný, Ph.D. má za sebou Daseinsanalytický psychoterapeutický výcvik typu SUR, výcvik v aktivní imaginaci Carla Gustava Junga, supervizorský výcvik ČIS, individuální výcvik v Daseinsanalýze. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi a působí také na Pražské vysoké škole psychosociálních studií.

workshop 22 listopadu

Aktivní imaginace s Jakubem Zlámaným Re-connection

22. listopadu 2023 (9–17h), Sacre Coeur, Holečkova 31, Praha 5

Kde nabrat životní štávu? Existuje nějaká benzínka?

Dovolujeme si Vás tímto pozvat na další cestu za sebe-poznáním. Tentokrát se budeme věnovat tématu životodárné síly Élan vital a práci s imaginací v pohybu.

Podobně jako se nebe promítá na zemi, Élan vital se promítá v našem těle. Je to neuchopitelná síla, která nepřetržitě proudí, pečuje o naše buňky a je nejjednodušeji zachytitelná na úrovni těla. Není to věc naší vůle. Nevychází z brutality našeho já, našeho ega. Často o ní uvažujeme jako o něčem odděleném od nás samotných, ale ve skutečnosti je velmi blízko – je v nás, v našem těle. Tam, kde tuto životodárnou sílu blokujeme, se objevují různé symptomy.

Bolí vás často hlava nebo záda?
Máte tělesné neduhy?
Cítíte stres a vyčerpání?

Na workshopu s Jakubem Zlámaným máte jedinečnou příležitost vydat se do hájemství nevědomí a věnovat se napojení s touto životodárnou silou prostřednictvím aktivní imaginace. Čeká nás společná imaginace ve skupině a tvůrčí práce s imaginací v pohybu. Nahlédneme také na to, jaké obrazy vytváří konkrétní symptomy. Teoretický úvod do metody a tématu bude obohacen kazuistikami. Těšit se můžete také na zdravý oběd a milou společnost.

Mgr. Jakub Zlámaný Ph.D. má za sebou Daseinsanalytický psychoterapeutický výcvik typu SUR, výcvik v aktivní imaginaci Carla Gustava Junga, supervizorský výcvik ČIS, individuální výcvik v Daseinsanalýze. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi a působí také na Pražské vysoké škole psychosociálních studií.

Cena celodenního workshopu: 1000 Kč.

Svou účast potvrďte na email petra@youngacademy.cz, a my vám zašleme detailní informace o programu dne. Kapacita workshopu je omezena!

Aktivní Imaginace je rádcem v rozhodování i zdrojem inspirace.

Více o metodě Aktivní imaginace si můžete poslechnout v rozhovoru s lektorem Jakubem Zlámaným zde.

Těšíme se na setkání s Vámi.
❤️ Petra a Jakub

forum 2022

přednášky, projekce, prezentace

forum 2022

První ročník inspiračního Young Academy Forum připravila Young Academy spolu s Pragueshorts Film Festivalem. V rámci Fora proběhla série přednášek a prezentací věnovaných celému spektru přístupů v oblasti vývoje a výroby krátkometrážního audiovizuálního díla, ať již na poli filmu, televize či komerční tvorby.

V rámci programu ve čtyřech pražských kinech (Bio Oko, Kino Světozor, Kino Pilotů, Kino 35) se představili tito hosté:

Jára Moravec
Jason Felstead
Total Refusal (Robin Klengel a Leonhard Müllner)
Jan Malíř
Petra Vaněk Svarinská
Vica Kerekes
Ladislav Krapek
Jan P. Muchow
Timothée Hochet

Dlouhodobým cílem Fora je zprostředkovat nejmladší generaci tvůrců nové podněty pro kreativní a řemeslné pojetí audiovizuální tvorby a představit inovativní přístupy k filmovému médiu v různorodých podmínkách a užitích. Projekt zároveň poskytuje prostor pro setkání a networking komunitě tvůrců, které pojí zájem o krátký formát a představit veřejnosti výběr výrazných krátkých snímků.

Young Academy Forum 2022 se uskutečnilo za podpory Asociace producentů v audiovizi, Státního fondu kinematografie a společnosti T-Mobile.

forum 2022

1/3

forum 2022

forum 2022

1/5

forum 2022

1/5

forum 2022

1/4

director's workshop

Objevuje neznámé talenty nastupující generace režisérů a umožňuje jim to nejcennější: točit.

director's workshop

Young Academy podporuje mladé talenty v hledání vlastního přístupu k vyprávění příběhů. Ve světě reklamního byznysu musí úspěšný tvůrce odolávat nejrůznějším vlivům, a přitom si udržet svou jedinečnou vizi. Directors Workshop je místem, kam můžeš přinést své nápady a nechat je růst. Je to prostor pro zvědavost, pochybnosti, pokusy a omyly. Protože v tvůrčím procesu neexistují ani chyby, ani úplně správná řešení.

Directors Workshop je určen pro režisérky a režiséry do 35 let, kteří si chtějí vyzkoušet práci pro zavedený brand a vyprávěním smysluplného příběhu přispět k řešení existujícího problému. Každý ročník definuje jeden silný partner – značka, která do workshopu přináší kontext a téma. Formátem letošního ročníku je branded content v maximální délce dvou minut.

Výběr účastníků workshopu probíhá na základě přihlášených reels v libovolném žánru těchto forem: videoklip, reklama, branded content, krátký film. Vybraní účastníci projdou praktickými částmi workshopu: brief day s partnerem workshopu, skupinovou prací na treatmentu, individuálními konzultacemi s mentory a open pitch prezentací výsledné práce. Až tři nejzajímavější nápady postoupí k realizaci v profesionálním zázemí etablovaných produkčních společností.

Directors Workshop je místem otevřené diskuse a komunikace, kde upřímný zájem o názory druhých přináší inspiraci ke kvalitní tvorbě. Cílem partnerské spolupráce v reklamě je, aby klient odcházel s tím, že mu tvůrce rozumí, a tvůrce s tím, že ho klient inspiroval.

2022

Digitální optimismus
Jak digitalizace mění člověka?
Benefity a odpovědnost

director's workshop 2022

Pokrok a inovace vždy vyvolával širokou veřejnou debatu. Pro někoho je technologický vývoj symbolem neutuchajícího pohybu společnosti kupředu, jiné zas vybízí k ostražitosti. I když se může na první pohled zdát, že jde o dva oddělené světy, emoce a technologie jdou ruku v ruce. Stejně jako svět v 19. století zásadně proměnilo zavedení elektřiny a rozvoj železnice, na začátku 21. století jsme svědky ještě hlubší změny.

Díky internetu je propojený takřka celý svět a čím dál víc našich aktivit se děje ve virtuálním prostoru. Množství sdíleného obsahu a běžných úkonů vyžadujících internetové připojení se rok od roku zvyšuje a spolu s tím rostou i požadavky na kvalitu a rychlost připojení. Pokrytí vysokorychlostní sítí je pro udržení vývoje klíčové. Naše společnost je ale různorodá. Někomu rychlý rozvoj komunikačních technologií vyhovuje a na síti se cítí jako ryba ve vodě, jiní se na pokrok dívají skepticky a s obavami, zda se nás stroje nechystají nahradit a jestli si dokážeme ještě vyznat lásku z očí do očí tak jako dřív.

Ať už je náš postoj jakýkoliv, život bez internetu a chytrých zařízení si už lze jen těžko představit. Digitalizace má bezpočet rozměrů. Jaké výhody a výzvy společnosti přináší digitální identita, distanční vzdělávání, podnikání a kultura online, rozšířená realita, digitalizace veřejných služeb, internet věcí nebo vzdálený přístup ke strojům? A co to všechno znamená pro životní příběh jednotlivého člověka?

partner
T-Mobile

mentoři
Přemek Ponáhlý (Wolfberg)
Jan Kalvoda (Wolfberg)
Daniel Růžička
Filip Malásek
Jan Malíř
Petra Vaněk Svarinská
Pavel Picek
Petr Oplatka
Jan P. Muchow

finalnisté
Adam Martinec
Ondřej Erban

shortlist
Terézia Halamová
Bart Klimsza
David Payne
Valeria Recmanová
David Semler
Insar Shaken
Petr Vlček
Adam Martinec
Ondřej Erban

branded content Dezinformace, Adama Martinece

režisér Adam Martinec

branded content Ztracený čas, Ondřej Erban

režisér Ondřej Erban

Young Academy ve spolupráci s T-Mobile zveřejňuje vítězné krátké filmy na téma digitálního wellbeingu | 20. září 2022

watch talk s režiséry director's workshopu 2022 na finále plzeň
Ondřej Erban, režisér
Adam Martinec, režisér
Petra Ondřejková, young academy
Zuzana Netolická, t-mobile
moderuje Ester Geislerová

2019

Vstup mladých lidí z dětských domovů
do života a zaměstnání.

director's workshop 2019

Mnoho mladých dospělých se probíjí životem bez záchranné sítě milující rodiny. Jakým útrapám a výzvám čelí, když opouštějí dětské domovy na prahu dospělosti? V roce 2019 jsme se spojili s Nadací Terezy Maxové, abychom rozproudili debatu o diskriminaci, nedostatku důvěry a osamělosti, které prostupují životy těchto zranitelných členů naší společnosti. Patnáct režisérů dostalo možnost rozpracovat své scénáře na workshopu. K realizaci byl vybrán spot pražské režisérky Jay Walker. V 60vteřinové reklamě sledujeme každodenní zápasy mladé dívky šikanované a přehlížené jejími vrstevníky.

partner
Nadace Terezy Maxové

mentoři
Klára Králíčková
Marek Partyš
Martin Přikryl
Tereza Svěráková
Filip Malásek

finalnistka
Jay Walker

shortlist
Bao-bab
Terézia Halamová
Prokop Jelínek
Jakub Jirásek
Filip Knoll
Adam Kořínek
Amálie Kovářová
Adam Martinec
Jan-Karel Pavlík
Adam Koloman Rybanský
Hannah Saleh
Petr Simon
Jana Smokoňová
Šimon Štefanides

Děkujeme všem za skvělou práci!

film Jay Walker

na place

1/5

finalisté

1/2

pitch day

1/7

brief day

1/2

2018

Reklama potřebuje více žen!

director's workshop 2018

Skleněný strop vrhá stín na jejich profesní dráhu a výplatní páska je výrazně tenčí než u jejich mužských protějšků. Napříč profesemi se ženy potýkají s mnoha překážkami a boj o rovnoprávnou společnost teprve začíná. V roce 2018 nasedli Young Directors na ducha doby a ve spolupráci s Art Directors Clubem řekli jasně: Reklama potřebuje více žen. Workshopu se zúčastnilo devět režisérů a k realizaci byli vybráni tři: Matyáš Fára, Tereza Vejvodová a Veronika Jelšíková. Poslední jmenovaná získala hlavní cenu a její reklama měla premiéru na výročním udílení cen ADC Creative Awards v Praze.

partner
APA

mentoři
Petra Ondřejková
Tomáš Otradovec
Klára Palmer
David Suda
Jitka Bret Srbová
Julie Žáčková

finalisté
Veronika Jelšíková
Matyáš Fára
Tereza Vejvodová

shortlist
Oliver Beaujard
Martina Buchelová
Lucie Gukkertová
Emília Ondriášová
Luboš Rezler
Tereza Vejvodová
Kilián Vrátník

Děkujeme všem za skvělou práci!

film Veronika Jelšíková

film Matyáš Fára

film Tereza Vejvodová

na place Veronika Jelšíková

1/5

na place Matyáš Fára

1/5

na place Tereza Vejvodová

1/6

mentoři

workshop

1/7

workshop 2017
ADC Elixír

director's workshop 2017

Účastníci prvního ročníku Young Directors byli postaveni před zapeklitou výzvu: propagovat samotný reklamní průmysl formou reklamy na elixír na růst vlasů. Finalisté přinesli tři svérázné pohledy na rozdíl mezi vnitřní a vnější krásou.

partner
ADC

finalisté
Radim Vaňous
Pavel Soukup
Daniel Konopáč

film Radim Vaňous

film Pavel Soukup

film od Daniela Konopáče

english